Korteriühistu majandusaasta aruanne
Raamatupidamiskohustuslane, sh korteriühistu on kohustatud lõppenud majandusaasta kohta koostama majandusaasta aruande, mis koosneb raamatupidamise aastaaruandest ja tegevusaruandest. Majandusaasta pikkus on reeglina 12 kuud ja majandusaastaks on reeglina kalendriaasta.
Majandusaasta aruande koostamine on juhatuse ülesanne. Üldreeglina on mõistlik lasta aruanne koostada professioanaalsel raamatupidajal. Majandusaasta aruanne kiidetakse heaks ja vormistatakse vastavalt raamatupidamise seaduse §-s 25 sätestatule. Korteriühistu majandusaasta aruandes märgitakse lisaks muudele seaduses sätestatud andmetele ka iga korteriomandi majandamiskulude suurus.
Juhatus esitab heakskiidetud aruande üldkoosolekule. Majandusaasta aruande kinnitamise otsustab üldkoosolek. Kui üldkoosolek aruande kinnitab, kirjutavad sellele alla kõik juhatuse liikmed.
Juhatus esitab kinnitatud majandusaasta aruande korteriühistute registrile (korteriühistute register on mittetulundusühingute ja sihtasutuste registri osa) kuue kuu jooksul arvates majandusaasta lõppemisest (30. juuniks). Kui üldkoosolekul ei võeta vastu majandusaasta aruande kinnitamise otsust, esitab juhatus registrile kinnitamata majandusaasta aruande vastava märkega.
Alates 2023. aastast ei ole majandusaasta aruande esitamine kohustuslik kuni kümne korteriomandiga korteriühistutes, kes peavad tekkepõhist raamatupidamist. Tekkepõhine arvestus on majandustehingute kajastamine vastavalt majandustehingu toimumisele, sõltumata sellest, kas sellega seotud raha on laekunud või välja makstud. Raamatupidamist peetakse üldreeglina tekkepõhiselt. Kuni kümne korteriomandiga korteriühistu võib pidada kassapõhist raamatupidamist. Kassapõhine arvestus on majandustehingute kajastamine vastavalt majandustehinguga seotud raha laekumisele või väljamaksmisele.