Kahju hüvitamine – nn suur ja väike kahjuhüvitis

Erinevalt enamikust Mandri-Euroopa riikide õiguskordadest eristab Eesti võlaõigusseadus kahte liiki kahju hüvitamise nõuet: kahju hüvitamist saab nõuda kas koos kohustuse täitmisega või selle asemel. Kui teine pool on oma kohustuse täitnud mittenõuetekohaselt, on võimalik see vastu võtta ja nõuda täiendavalt  mittenõuetekohase täitmisega tekitatud kahju hüvitamist. Kahju hüvitamise nõude sisuks on sellisel juhul nende kahjulike tagajärgede hüvitamine, mis on tekkinud puuduste tõttu soorituse kvaliteedis. Ulatuses, milles kahju seisneb selles, et kohustuse täitmisena üleantu väärtus on kokkulepitust väiksem, on õiguskaitsevahendina võimalik valida kahju hüvitamise ja hinna alandamise vahel – lõppastmes annavad need sarnase lõpptulemuse. Muu tekkinud kahju osas saab kasutada vaid kahju hüvitamise nõuet.

Kui teise poole kohustus on täielikult täitmata, on võimalik nõuda selle täitmist pluss täitmisega viivitamisest tuleneva kahju hüvitamist. Kahju hüvitamisega kompenseeritakse soorituse kokkulepitust väiksem väärtus või muu tekkinud kahju. Näiteks kui ostja saab müügilepingu eseme viivitusega, saab ta selle vastu võtta – sellisel juhul on kohutus küll (viivitusega) täidetud, kui kui viivitus põhjustas kahju, on võimalik nõuda selle hüvitamist. Selliseks kahjuks võib olla näiteks saamata jäänud tulu, viivituse ajaks asendusseadme omandamise kulud või ka ostja enda vastu esitatud kahju hüvitamise nõue, mis tuleneb sellest viivitusest tingitud ostjapoolselt kolmanda isikuga sõlmitud lepingu rikkumisest.

Kohustuse täitmise asemel võib kahju hüvitamist nõuda pärast täitmiseks täiendavalt antud tähtaja möödumist. Kui kohustus seisneb teatud eseme tagastamises, võib kohustuse täitmise asemel kahju hüvitamist nõuda üksnes juhul, kui võlausaldaja on viivituse tõttu kaotanud huvi eseme tagastamise vastu. Kohustuse täitmise asemel võib kahju hüvitamist nõuda ka täiendavat tähtaega määramata, kui on ilmne, et täiendava tähtaja määramisel ei oleks tulemust, samuti VÕS § 116 lõike 2 punktides 1–4 nimetatud juhtudel või kui asjaolude kohaselt on kahju kohe hüvitamine muul põhjusel mõistlik.

Kui võlausaldaja nõuab kahju hüvitamist koos kohustuse täitmisega, jääb kohustuse täitmise nõue püsima ja täiendavalt tekib ka kahju hüvitamise nõue (nn väikese kahju hüvitamise nõue). Kohustuse täitmise asemel kahju hüvitamist nõudes lepingust tuleneva kohustuse täitmist ei toimu, kohustuse täitmise nõue lõpeb ja asendub kahju hüvitamise nõudega.

Leave a Comment